18 Ekim 2017 Çarşamba

Çekmecelerinizi Karıştırabilir Miyim?Geçen yaz sevgili Zehra ile tanıştık. Aslında kendisi sıkı bir takipçimmiş ama sessiz olanlarından. Canım Nurdan'ım vesile oldu ve tanıştık. Almanya'da yaşıyor Zehra o da Türkiye'ye tatile gelmiş.
Söke'den geçeceklerini öğrenince bize davet ettim.

Eşi, kayınvalidesi, oğlu ve Zehra geldiler sağolsunlar.
Konu tabii nasıl tanıştığımıza ve sosyal medyaya geldi.  Anladığım kadarıyla Zehra'nın eşi sosyal medya kullanmıyor. Sosyal medyadaki sorulardan, isteklerden açıldı konu.

Eşi bana dedi ki.
Siz bizi şu an evinize aldınız, salonunuza buyur ettiniz. Ben şimdi kalkıp vitrin kapaklarını açamam ya da diğer odalara girip çekmeceleri karıştıramam.
Bunu o soruları soran insanlar da yapamaz büyük ihtimalle...
Ama siz bir şey paylaşıyorsunuz ve onlar daha fazlasını söyleme ve isteme hakkı buluyorlar kendilerinde.
Oysa bizi evinize davet etmiş olmanız bize çekmeceyi karıştırma hakkı vermez.
O an resmen aydınlandım.
Gerçekten de böyle değil mi?

Bugün bizim 10. evlilik yıldönümümüz.

Sırf video, fotoğraf paylaşıyorum diye
kilo, para, inanç, cinsel hayat gibi başlıkları futürsuzca sorabiliyorlar.

Ben şimdi bu fotoğrafı paylaştım diye size aklınıza her eseni sorma hakkı mı vermiş oluyorum?

Kesinlikle hayır!

Sizi salona davet etmem, yatak odama girme hakkı tanımadığı gibi
Bu fotoğraf da benim özelimi sorma hakkını vermez.

Bunu 'kişisel' ya da 'ben' üzerinden algılamayın.

Çok özel sorularınızı sadece elinizi kolunuzu sallayarak girebileceğiniz kişilere sorun.

Ben ablamın evinde bile çekmece açmış kişi değilim...
dip not olsun bu da

Zehra'ya
eşine
ve Nurdan'ıma da selamlar

40 yorum:

 1. Çok haklı ve çok haklısın.

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar güzel örneklendirmiş . Kesinlikle o tarz sorular sormaya hakları yok , senin de cevaplama zorunluluğun yok. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. direkt engelliyorum zaten :D

   Sil
  2. Seni sanırım 3-4 yıldır takip ediyorum. Benim gözümde inanılmaz ozguvenli, cesur ve asilsin .. sana hayran olmamak elde değil. Yapılan yorumları gördüğümde söylediğim tek şey "kıskanıyorlar" oluyor. Sen içinde bu kötü duyguyu besleyen tüm insanların siddetle kiskanacagi birisin. Ben ve seni benim gibi sevenler içinse bir idolsun. Seni tanismiscasina çok seviyor ve takdir ediyorum ❤

   Sil
 3. Haklısın tabi canım, üzme güzel canını, çok haddini aşanları göndergitsin �� seni eşini aileni çok seviyorum. Senin haberin olmasa bile seninle hetşeyini paylaşıyorum ben.sevincini,üzüntünü , mutlu anlarını herşeyi. sen paylaşıyorsun bunları seninle yaşamak benim tercihim. ama elbette senin özeline girme hakkı vermez bana. seni anlıyor ve seviyorum ������

  YanıtlaSil
 4. Duygulara tercüman 🙏🙏

  YanıtlaSil
 5. Ya ne kadar doğru söylemiş sevgili Zehra'nın eşi. Çok doğru. Bu tür soruları sorunlar tabiri caizse klavye delikanlısı. Nasıl olsa siz onları bulup neden böyle yazdın diye soramazsınız sonuçta. Ah ah edep denen kavramın varlığına bir kez daha inandım. Sevgiler Sökelim görüşürüz 👋😊

  YanıtlaSil
 6. Helal olsun beyfendiye.. Örneği süpermiş.. Ama insanlarımız her şeye maydanoz olmayı bi halt sanıyorlar.. İnsanların özeli kendine demeyi öğrenseler hiç problem olmucak.. Ama nerde.. Çok bekleriz daha çok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence de ama 1 kişiyi değiştirebilsek kardır :D

   Sil
 7. Ben de sessiz takipçilerinizdenim sanırım, umarım bir gün yollarımız kesişir.
  Kesinlikle haklısınız söylediklerinizde. sanırım insanlar bir ekranın ardında oldukları için ve sorduklarının, söylediklerinin direkt bir karşılığını çoğu zaman almadığı için bariyerleri, çizgileri görmekte zorlanıyorlar, bunun gerçek bir etkileşim olduğunu algılayamıyorlar, bir ekrana yazıyormuşcasına yazıyorlar, insana değil. Halbuki paylaşımlarınız sizin çizdiğiniz çizgilerle sınırlanıyor ve ötesine geçmek kimsenin hakkı değil. Gene de vazgeçmediğiniz için, o çizgilerin dışında kalanlar ve sizin bu içten paylaşımlarınıza saygı duyanları düşünüp çizgileri daha da daraltıp hatta tamamen kapatmadığınız için teşekkürler. Yolunuzda size eşlik etmek bir zevk.
  Sevgiler,
  Neslihan

  YanıtlaSil
 8. Öfff. İnsanların söylediklerini takmamayı öğren sen de artık. Ağızlarından ne çıkacağına biz hükmedemiyoruz ne yazık ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne bu tavır? hayırdır?

   Sil
  2. Bu yorumu yazan bayağı bir üslup kullanmış, ne hoyrat ifadeler. ama ben müsaade ederseniz lisanı münasiple bir hususu kaleme alayım. Gerçekten size kabul edilmez, affedilmez, korkunç hatta suç içerikli şeyler yazıyorlar, bu lağımdan çıkma yorumlara karşılık çileden çıkmanız kadar insani bir şey yok. Ve fakat bazen bunlarla ilgili paylaşım yaparken olayın sıcaklığıyla farkında olmadığınızdan emin olduğum şekilde geneli kapsayıcı be ikaz edici bir dil kullandığınız hissiyatı geçiyor. Yazı, özellikle de sosyal medya, hikaye gibi yerlerdeki kısa yazıların duyguyu yeterince geçirememesinden kaynaklanıyor olabilir bu his. Bu nedenle toplumsal kurallara uyarak yaşayan, görgülü, muteber takipçileriniz de bu genellemenin kendilerini de gösterir gibi olmasından biraz hassasiyet duyabilirler. Sınırlarınızı net olarak çizen ve hassasiyetlerinize saygı bekleyen birisi olmanız hasebiyle böyle hissedenlerin hassasiyetlerini de doğal karşılayıp empati yapabilecek bir insan olduğunuzu düşünüyorum. Umarım ne demek istediğimi doğru ifade edebilmişimdir. Yine de yazdıklarım kırıcı bir anlam yaratırsa özür dilerim. Sizi seviyorum, saygılar.

   Sil
 9. Vay be resmen ben de aydınlandım.Bazen size kızıyorum. Ama sonra kızdıgım için kendime kızıyorum. Cok yorum yapmam, beni görmemişsinizdir belkide.

  Ama seni seviyorum yani nedensiz sebebsiz. Insan sevdiğine kızabilir ���� diye düşünüyorum ama bu durumda tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok gibi bir şey oluyor. Kizmamin sebebi kendini başkaları için uzmen.

  Allah a emanet ol����

  YanıtlaSil
 10. Öff. Sen de bu yaşta artık öğren insanların söylediklerini takmamayı. Kimsenin ağzından çıkana hükmedemiyoruz ne yazık ki.

  YanıtlaSil
 11. Evlilik yıl dönümünüz kutlu mutlu olsun. Eşinizle bir ömür mutlu sağlıklı huzurlu yıllarınız olsun inşallah.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel anlatmış verdiğini örnek ne kadar doğru. Maalesef sanal ortamda insanlar istediğini söyleyebilme hakkı olduğunu sanıyor oysa yüzyüze gelsen nasılsın diyebilme cesaretini bile bulamazlar. Annem der ki herkesi kendine gibi bilme. Sen kendim gibi bildiklerindensin. Sevgi ve dua ile

  YanıtlaSil
 13. Herkes haddini bilmeli. Lakin sosyal medyada bu olgunlukta olan insan bulmaz biraz zor. Yani isyanınızda sonuna kadar haklısınız. Ben de sessiz bir okuyucu olarak yazdıklarınız takipteyim. Nice güzel seneleriniz olsun eşinizle birlikte. Polonya'dan sevgiler.

  YanıtlaSil
 14. çok haklısın yazdıklarında ben insanların bu istediğini yazma cesaretlerinin yüzyüze olmamaktan kaynaklandığını düşünüyorum ve sabrına bir kez daha hayran kalıyorum..ve seni çok seviyorum

  YanıtlaSil
 15. İnsanlara birşey öğretmek maalesef kolay değil. Yetiştirilme tarzı öz karakter kültür düzeyi vs vs hepsi birer etken. ne yazık bu kadar densiz hadsiz kendini bilmez insanlara ben bazen onlar adına üzülüyorum atmosfere üzülüyorum mesela gereksiz oksijen israfı:) ama şaka bir yana bu tür davranış gösteren insanların temelinde çok büyük mutsuzluklar yattığını düşünüyorum bire bir ilişkide gerçek hayatta söz sahibi olamayan vasıfsız insanlar olduklarına inanıyorum.ve sergülll seni çoookk seviyorum. (Muguet) ❤️❤️❤️

  YanıtlaSil
 16. Her kelimesine imzamı atıyorum. Maalesef insanlarımız herşeyi sorma ve öğrenme hakkını kendilerinde buluyorlar. 5 yıldır yurt dışında yaşıyorum, Türkiyeye gittiğimde duydugum sözleri, eleştiri ve soruları buradaki en yakın arkadaşımdan bir kez işitmedim... Müslüman bir ülkeyiz ama maalesef adab-ı muaşeret bilmiyoruz.... yazık.... sevgiler Deniz Claret 😘

  YanıtlaSil
 17. Bu doğru! İstenmeyen akrabalar gibiler. Cinsel yaşamınızı soranlar da varmış, ağzım açık kaldı, Allah ıslah etsin! Bi' de, cevap vermeyince, engelleyince burnu büyük oluyorsun öyle değil mi(!) Azalarak bitseler keşke. Seni seviyorum Sergül..

  YanıtlaSil
 18. Sabaha kadar oturup sohbet etmek istediğim birisiniz. Öğrenme aşkınizi çok takdir ediyorum. Ve her video ve blog yazınızda sizden birseyler öğreniyorum. Sizi yolunuzdan döndürmeye çalışan internet kenelerini ne olur fazla takmayin.onlar kanınizi emdiklerini sansinlar, siz dimdik ayaktasiniz

  YanıtlaSil
 19. Birlikte nice uzun sağlıklı yıllarınız olsun sevgili Sergül ve Yoshi.....

  YanıtlaSil
 20. Toplumumuzun en büyük sorunlarından birisi bu;özel alana asla saygı yok.İşin en fena tarafı bunu iyi niyet adı altında yapanlar da var.İlk defa tanıştığımız insana kaç para kazandığından,neden çocuk sahibi olmadığına kadar bir sürü haddini aşan sorular sorabiliyoruz.Hele de bir klavyenin arkasına saklanmışsak o cesaret iki üç katına çıkıyor.Samimiyeti,dobralığı patavatsızlık ve hadsizlikle karıştırıyoruz.Ancak sen sorarsan benim sana fikir vermeye hakkım vardır,yok illa yorum yapacaksam sınırımı bilmem gerek..herkesin bilmesi gerekli.

  YanıtlaSil
 21. Yaaa bende bi keresinde canli yayinda oyle densiz bi soru sormustum size ������ aslinda sormak istedigim o degildi ki sonra ozeldende yazdim asil sormak istedigim seyi.ama gercektende dusununce eger karsi karsi oturuyo olsaydik muhtemelen o soruyu direk oyle sormaz kelimelerimi secerek konusurdum ben hemen o anda soruverdim oylece sonra fark ettim yaptigim hatayi oysaki sizi gercekten cok seviyorum enerji depolamak icin sizin videolarinizi izliyorum velhasil bana cok iyi gelen bi insani o an icin kotu hissettirdigim icin tekrar ozur dilerim���� belki hatirlarsin beni @minikadamim

  YanıtlaSil
 22. maalesef böyle insanlar var ve işin kötüsü de hep olacaklar .Ne kadar yazsakda çizsekde okuması gereken ,ders alması gereken kişiler okumuyor işte...Görgü,nezaket ailede öğreniliyor, sonradan da ne yapsan olmuyor Sergülcüğüm.Düşüncelerinde seninle hem fikirim.
  Sosyal medya bazen çöplük gibi oluyor :(

  YanıtlaSil
 23. Bu arada evlilik yıl dönümünüz kutlu olsun.Nice mutlu,sağlıklı seneleriniz olsun:)

  YanıtlaSil
 24. Gerçek kişiliklerini sadece internet ortamında rahatça ortaya koyabilen bu destursuz Yaratıkların bir gün uyandıkları yataklarında kendilerini bir böceğe doğru başkalaşmış şekilde bulmasını diliyorum.inanıyorum ki o zaman daha zararsız hatta faydalı bir hayat süreceklerdir☺️

  YanıtlaSil
 25. Nice güzel yıllarınız olsun. Çekmecelerini hiç merak etmedim. Kapıdan bir öpücük alır giderim. :)

  YanıtlaSil
 26. naif ve ince davranış sahibi biri olmalısınız ki , soruyu soranları kendinizden çok düşünüyorsunuz , boşverin ... anlayana sivrisinek saz çünki
  nice 10 yıllara sevgi ile beraber .

  YanıtlaSil
 27. Size ömür boyu mutluluklar, huzurlar diliyorum... Bir de fotoğraflarınıza nazar boncuğu iliştirmenizi... Maşallah...

  YanıtlaSil
 28. Ne kadar doğru ve ne kadar çok doğru!

  YanıtlaSil
 29. Yalnız bu çok çok iyimiş. Nasıl akıllıca. Basit şeyleri bazen nasıl akıl edemiyoruz, biri söylemeden farkedemiyoruz. Sınırlar belli aslında zor değil. Kendine yapılmasını istemediğin hiçbir şeyi başkasına yapmamalısın. 👍🏻

  YanıtlaSil
 30. peki benim bunu 3,5sene sonra okumam����...
  KALEMIne saglik,nasilda güzel yazmissin.Esim ,"cok kibar bir davranis,sosyal medya sevmedigimi bildigi icin ismimi yazmamis" dedi. ve evet ntelefonuda hep evde bir kösede�� öyle tek basina takilir.ve bu saatte bu tarihte bizden Sergülüme,Nurdanima selam olsun.Cok güzel sohbet etmistik.sevgiler.Zehra

  YanıtlaSil
 31. Ne kadar dogru tebrikler guzel ornekleme

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler
Hakaret veya konu ile alakasız olmadığı sürece bütün yorumlar yayınlanır

Sevgilerimle
Sergül