19 Kasım 2017 Pazar

Utanılacak İşler Mi Yapıyorum?  Yukarıdaki başlık gelen '1' yoruma bağlı olarak atılmıştır. Çok şükür yüzbinlerin arasında sadece '1' kişi kötü niyetini dillendirecek kadar kötü!  İyi insanlar hala çoğunlukta ve umut var.
  Severek takip ettiğim bir ingiliz vlogger tam 1 ay tatil verdi kendine. 1 ay hiçbir sosyal medyadan paylaşım yapmadı. Çünkü sinirli ve mutsuz olmuştum diyor. Onca yorumun arasında ister istemez kötü yoruma takılı kalıyorsun. İnsan psikolojisi sanırım bu.

      İşe hatta işlere başladım ve başladıktan sonra bir süre bunu gizli tutabildim. Sonra ben yoruldukça, sosyal medyada geçirdiğim zaman azaldıkça bir açıklama yapmak zorunda kaldım.
Ve önceki yazımı hatırlayan var mı? Durun hemen linki ekliyorum lütfen buraya tık tık okuyun!

Sizi salona buyur ettim ve fabrikaya başladım dedim. Aslında söylemediğim şey şu biri online olmak üzere 3 işe aynı anda başlamış olmam. Böyle bir yoğunluk ben de beklemiyordum ama oldu. Hal böyle olunca ne sosyal medya ne de arkadaşlarımla görüşemez oldum.  4 gün işe gidiyorum, diğer günler Yoshi izinli onunla beraberim ve inanın 'kendimi özledim'

Ben böyle bir yoğunluğa girince ilk 'elalem baskısı' Erina ile başladı. Erina nerede, Erina'yı neden görmüyoruz (benim sosyal medya hesaplarımda Erina'yı aramak yanlış bir seçim ama neyse), Erina'yı özledik, Erina ile küstünüz mü? Yıllardır dilimde tüy bitti. Hayatım sosyal medyadan ibaret değil. Bir kısmını, paylaşmak istediğim kadarını paylaşıyorum. Bu süre içerisinde Erina ile eskiye nazaran az görüşmeye başladık tabii ki (kendimi özledim diyorum) ama her görüştüğümüzde de video çekmiyoruz ki :)
Geçen gün ben işe gitmeden cafede buluştuk. Dedim ki fotoğraf çekilelim vallahi bıktım. Tamam dedik tabii çeneye daldık ve unuttuk. O arabasına bindi, ben arabama bindim. Biraz ilerledik ve aklıma fotoğraf geldi. Durdurduk arabaları, yeniden park ettik ve inip fotoğraf çekildik. Çünkü size aramızın kötü olmadığını ispat etmemiz gerekiyordu :)

Bir diğer merak konusu ne iş yapıyorsun? Fabrika çalışıyorum. Detay ver, vermek istemiyorum! Neden utanılacak işler mi yapıyorsun?  Hayır hayatımda en zevk aldığım işlerden birini yapıyorum.

Neden anlatmak istemiyorum? Ben 2008'den beri blog yazıyorum. Eskiden sorulan soruları araştırır cevaplar yazardım. Sonra bunu yapmamaya başladım çünkü gelen soruların, isteklerin ucu bucağı yok. En son gelen mailde Japonya'da çiğ köfteci açacakmış, nasıl açılırmış, müşteri potansiyeli var mıymış, kuralı kanunu yetmediği gibi Japonlara da acı sever misiniz diye sormamı istemiş.

Armut piş, ağzıma düş dönemi bitti!

artık Armutu pişir, ağzıma düşür, çiğnet, yuttur ve çıkarttır dönemi var.

Eskiden yaptığım işleri anlattıktan sonra bir dolu mail gelirdi. Ben de o işte çalışmak istiyorum, nasıl yaparız?

Bir de işin Japonya'dakiler kısmı var. Bir sohbette çalıştığım dil okulunu öğrenip, gidip işimi elimden alan da oldu. Okulun tek Türkçe öğretmeni ben iken şimdi kayıtlı 5 öğretmeni var.  Allah herkesin gönlüne göre versin, ne diyelim!

Fabrikada çalışıyorum ve part time geçiyor. Yani saat başı para alıyorum. Başlama saatimi, çıkış saatimi, çalışacağım günleri ben belirliyorum. Haftada 3 gün en az 6 saat sözü ile başladım.
Çalışma vizesi olmayan çalışamaz. Vasıfsız bir iş olduğu için de size vize kazandırmaz. Ortamda başka yabancılar da var. İlk 2 gün biraz dışlandım ama hem çalışma disiplinim hem de düzgün kurallı japoncam sayesinde herkesin 'ismen' tanıdığı, selamlaştığı sevilen biri oldum. Mutluyum :=)

Türkçe öğretmenliği yapıyorum. Toyota fabrikasında 4 mühendise Türkçe öğretiyorum. Türkçe dersleri genelde şirketler tarafından Türkiye'ye gidecek elemanlarına aldırılır. Başka büyük fabrikalarda da ders vermişliğim var. Geliri güzel ama nadiren olan işlerden biridir bu. Türkçe tutulan, sayılan ve bilinen bir dil değil sonuçta. Dil okuluna bağlıyım, Toyota ile herhangi bir organik bağım yok. Yeni bir okulla anlaştım. Onlar buldu beni :) Bu okulun sistemi çok farklı. Öğrencilere beni sormuşlar, derslerde nasıl diye :) Öğretmenimiz harika demişler. Ben bir ağla ama mutluluktan :)
Haftaya Öğretmenler Günü ayyy yıllar sonra ilk defa günümü gönlümce kutlarım artık :)

Başlığa geri dönecek olursak! Hayatım boyunca emek verilen, hak edilen hiçbir işin utanılacak iş olduğunu düşünmedim. Ekmeğini taştan çıkaran veya ekmeğini taştan çıkarabilecek erkeklere aşık oldum. Statü vs hevesim de hiç olmadı. Alın teri ile kazanılmış her iş kutsaldır!
Ve çok şükür bugüne kadar utanılacak hiçbir işte çalışmadım!
Japonya'ya gelene kadar 6 gün Ceylan Bebe'de tezgahtarlık, Avon ve oriflame temsilciliği ve markette kasiyerlik yaptım 2,5 ay.
Japonya'da garsonluk, öğretmenlik, çevirmenlik ve televizyon yorumculuğu yaptım. Ve Tv'de Türkiye'yi temsil ediyorkan nasıl mutlu ve gururluysam, çalıştığım Türk restoranının wc'sini temizliyorkan de aynı oranda mutlu ve gururluydum!

Ben yine çok konuştum ama işin özeti şu
36 yorum:

 1. Gönlünüze sağlık daha çok şey söylemek isterdim ama satırlara sığmaz sevgiyle kalın

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Sergül.Yazılarını,resimlerini ve videolarını her zaman keyifle takip ettim.Ama bu yazında bir kadın olarak gurur duydum.Kimin ne dediği önemli değil ben ve benim gibiler her zaman mutlulukla takip ediyoruz.Allah herkese hayırlı kazançlar nasip etsin.İnsan neyle mutluysa ondan zengini,mutlusu var mı.Ben iki üniversite bitirdim ama farklı şeyler yapmaya karar verdim:) Bu benim hayatım ve beni ben yapan şey.Daha şehir dışına çıkmaya korkanlar farklı bir ülkede dimdik durmaya çalışan birine nasıl yorum yapabilirler anlamıyorum.İnsanların ruhu tozlanmış.Olsun arada karanlıkta olduğum zamanlar seni takip edip ben aydınlanıyorum o da yeter.Duruşun,gücün,güçsüzlüğün,yalnızlığın,kalabalığın her bir şeyin sana özel kalbi plastik olanlar anlamaz.Işık olan yer de gölgede vardır.Selamlar

  YanıtlaSil
 3. Yıllarca hiçbir bloğu ya da bloggerı takip etmedim taa ki seninle tanışana, yol arkadaşın olana kadar.. Yazıların, videoların, gerçekleğin, samimiyetin için kocaman teşekkür ederim... Bizim aileyle de tanıştırdım, hepimizden yürek dolusu selamlar ve yeni işlerin için hayırlı olsun dileklerimiz var... Umarım bir gün Kıbrıs'a da gelirsin...

  YanıtlaSil
 4. Sen ne yaparsan yap o şey güzel değilse bile güzel olur, sen çok karakterli bi insansın, emsaline az rastlanan, düzenli. Çalışkan ��

  YanıtlaSil
 5. Yaaaa sergul ben seni senin yol arkadaşlarin seni biliyor🌟🌟 o yuzDen bu yazdıklarını aa senin adına çok sevindim diye karşılıyorum😁 ayrıca 2008 2010 arası bende Balıkesir de Ceylan Bebe de çalıştım😁😀 bunu da neden mi söyledim bilmem paylaşmak istedim sanırım

  YanıtlaSil
 6. Yeni yazı paylaşmış mı, diye kontrol ettiğim tek kişisin. 😘 Sadece bunu söylemek istiyorum.

  YanıtlaSil
 7. Allahım hep yüzünü güldürsün seni tanıdığım günden bu yana sende değişen hiç birşey Yok tek şey geliştirmen Ve bizimle bile paylaşıyorsun bunu hep gülersin umarım 😽😽

  YanıtlaSil
 8. Her şeyde kötü niyet aramaya ne alışmışız. Her şeyin altında bir şey arama, üslup bilmeme, biri bir fotoğraf paylaştı mı her hak var sanıyoruz üstümüzde. İnsanlar bir tuhaf...
  Hayırlı olsun, uğur ve bereket getirsin.
  Bol kazançlarınız olsun :)

  YanıtlaSil
 9. Emekle kazanılan herşey çok değerli ve kıymetlidir. Bu başaramayanlar başaranlara çamur atar. Çamur atılanlar doğru yoldadır. Emeklerinin hep karşılığını alman dileğiyle. Seni seviyorum.

  YanıtlaSil
 10. Hem karakterin hem de yuzun guzel....

  YanıtlaSil
 11. Hem karakterin hem de yuzun guzel....

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Sergül 2010dan beri yol arkadasin olarak gerek videolarin gerek yazilarin severek takip ettim çoğu zaman YouTube yazilan yorumları okurdum taki insanlarin futursuzca herseyi sorma hakkı varmış gibi davranmalarina kadar videonu izler senden yeni bilgiler öğrenir sen neseliysen senin icin neseler huzunluysen huzunlenirim aldığın yeni cicilerde kendime almış gibi sevinirim �� yol arkadaşın olmak çok keyifli buralarin tadini bozan insanlar olsada ben o insanların ruhlarinin bozuk olduğunu düşünüp bana etki etmemeleri için uğraşıyorum, hem cinsin olarak yol arkadaşın olarak hep yanındayim. Hayat sevdigin isi yaparak yaptigin işi severek guzel bunu 27 yasimda buldum kaybetmemek tek çabam

  YanıtlaSil
 13. Canım benim ya yine okurken her satırda işte bu dedim.inan bana o kadar çok biz oldukki artık her söylediğin kelimede seni ne hissettiğini anlıyorum.Senin gibi bir insanı tanıdığım içinde çok mutluyum dünyada hala bu kadar iyi yürekli, açık sözlü insanların olduğunu bilmek çok güzel.seni çok seviyorum;))

  YanıtlaSil
 14. Sağlıklı günleriniz ve huzur dolu, çok mutlu olacağınız çalışma alanlarınız olsun daima..

  YanıtlaSil
 15. Işin özü insanlarla uğraşmak çok zooorrr...

  YanıtlaSil
 16. Sana kimsenin Hesap sormaya Veya Hadsiz bi şekilde Bu tarz sorular sormaya hakkı yok Sergül abla tam olarak Kadın adının hakkını vermek kolay değildir ve sen Örnek olunacak bi İnsansın Seni seviyoruz , Özlüyoruz Bi abla gibi Allaha emanet ol :)

  YanıtlaSil
 17. Başarını ve azmini hiç bir şey bozamaz ! Yola devam, biz ellerinden tutuyoruz 😘

  YanıtlaSil
 18. Sergül be ne güzel yazmışsın, bayıldım. Yeni tanıştığım insanlara kendimi mesleğimle tanıtmıyorum, yani hani vardırya 'ben emekli bilmem ney falan fişman, ben Dr. falan fişman' hiç sevmem. Her namuslu iş kutsaldır. Bir de mesleğimi bilenlerin beni soru yağmuruna tutması... aman yarabbi! Beleşe bilgi koparmaya çalışmak ya da işini gönül hatır meselesine bedavaya yaptırmaya çalışmak :/ iğrenç.

  YanıtlaSil
 19. Herkes kalbinin ekmeğini yer der benim ailem. Siz kendinizden emin olduktan sonra kimseye hiç bir şey düsmez kime ne ? İnsanlar konuşur konuşur konuşur..susturamazsınız. Her şey gönlünce olsun serrose 💜

  YanıtlaSil
 20. Fazla içten yazınca ve davranınca , üzerinizde hak iddia etmeye başlıyorlar ve hesap soruyorlar sanki. Çok enteresan.

  YanıtlaSil
 21. Harikasın, yeni işini de ayrıca tebrik ederim. Maalesef biz insanlar çok kötüyüz, her şeye bir kulp bulmaya her iyiliği güzelliği de kötülemeye bayılıyoruz. Unutma ihtimalime karşılık öğretmenler günün şimdiden kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 22. Yorma kendini gereksiz şeyler için... Sen gönlünce ne yapmak istiyorsan onu yap ve paylaşmak istediğin kadarını da bizimle paylaş...Açıklamasız...Hesapsız...Sadece ve sadece sevgiyle kollarını açanları sarmala... Öptüm seni, yeni işinde çok keyifli günler geçir inşallah, istediğin kadar...

  YanıtlaSil
 23. Öncelkle hakikaten bu açıklamalara hiç gerek yok. Özellikle detay vermek istemediğini belirtmiştin zaten video'da ve hayırlı olsun dışında başka bir şey söylemeye veya sormaya gerek olmadığı belliydi.

  Sonrasında bu yazın ile gurur duydum. Bravo, başarılı olman çok güzel ama benim gururum başarılarından değil, yan gel yat bir hayat sürmek ihtimal dahili iken senin çalışma, üretme ve yaşadığın topluma katkıda bulunmayı istemen. Başarılarını gönülden tebrik ediyorum ve devamını diliyorum. Ama çalışma azmin ve yazılarını okuyan, videolarını izleyen daha genç yaştaki takipçilerine bu konuda örnek olman ile gurur duyuyorum. Bravo.

  Bu arada insaf hakikaten insaf, nasıl bir zihinleri var insanların anlamıyorum, anlayamıyorum. Çekmeceleri karıştırma yazısı gayet anlaşılır olmuştu, davul zurnayı geçmiş, neredeyse ful orkestra kıvamındaydı. Buna ihtiyacı olan olabilir zira özellikle daha genç nesil sanal ve gerçek hayat ayrımında biraz zorlanabiliyor, onu gözlemledim. Ancak yazıyı gördükten sonra artık bunu anlamamak bence mümkün değil.

  Erina'ya gelince kendi adıma onun olduğu videolarda eğleniyorum tabii ki ama ben Sergül'ü izliyor, okuyorum senelerdir, Erina'yı değil. Açıkçası merakta etmedim değil ama Erina nerede diye sormak hiç aklıma gelmedi. Paylaşmak isterse paylaşır diye düşündüm.

  Umarım kafanı takmazsın böyle insanların yorumlarına. Tekrar tebrik ediyorum, elini attığın tüm işlerde başarılarının devamını diliyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba Sergul,
  Uzun zaman oldu bloguna girmeyeli,ozlemisim dobraligini akici anlatimini.Mutlu olmana cok sevindim.Allah mutlulugunu daim etsin.
  sevgiler Pinar

  YanıtlaSil
 25. Hepsi için hayırlısı olsun , kolay gelsin, mutlu etsin dilerim. Ve Öğretmenler günün kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
 26. Agzi olan konusuyor malesef ve lafin nereye gidecegini hic hesap etmeden saygisizca konusuyorlar...Seni yeni tanidim ve sosyal medyadan artik siki bir takipcinim Sergül;)Yola devam kim ne derse desin sen cok güzel bir örneksin canim:)Sevgiler Fankfurttan;)

  YanıtlaSil
 27. Sosyal medyada bence çoğu insan hadsiz, bir kişi bir şeyler paylaşınca ve çok takipçisi olunca, bir anda sanki tüm sorduklarına cevap vermen gerekir gibi bir zorunlulukla rahat rahat soruyorlar ve cevap alamadıklarında da pençelerini çıkarıyorlar. Varsın olmasınlar:)

  YanıtlaSil
 28. Bu kadını kim sinir etti yeni yine yeniden kızdırmayın şu ablamı.

  YanıtlaSil
 29. İnsanları mutsuz etmeye kodlanmış insanlar var ve insanların mutsuzluklarıyla besleniyorlar. Ne diyeyim Allah ıslah etsin.
  videolarında çalışmaya başladığını söylediğinde adına çok sevinmiştim çünkü yüzüne bir ışıltı gelmişti bana göre. sonra bir de öğretmenlik yaptığını söyleyince daha çok sevindim. öğretmen olduğunu biliyorum çünkü. her şey gönlünce olsun Serrose. Her şeyin en iyisini hak ediyorsun çünkü.
  (artık aileden biri gibi olduğun için böyle senli benli yazıyorum hep. kızıyor musun bilmiyorum. )

  YanıtlaSil
 30. Sergülüm ancak zaman bulup okuyabildim yazını 😊 Biliyorum biraz geç oldu (ne geçi be zamanı mı olur bunun 😸) Öğretmenler Günün Kutlu Olsun 👏👏👏😘

  YanıtlaSil
 31. Ya ben seni niye bu kadar iyi anlıyorum ki? Yani mutluyum bu durumdan elbette çünkü seni gerçekten yakın buluyorum kendime.
  Keşke karşılıklı sohbet etme, tanışma imkanımız olsaydı. Belki bir gün kimbilir.... hoşcakal güzel kardeşim ��

  YanıtlaSil
 32. İnsanların mutsuzlugundan beslenen yüreği pis insanların yorumları düşünceleri her ne kadar önemli olmasa da ( sinek küçük mide bulandiriyor ) hesabı üzüyor tabi. Ama sen aslaaaa üzülme ablacim. Kime neymiş ne iş yaptığından, kimle gezip tozdugundan. Ben seni çok seviyorum hiç takma kafana boş teneke tingirdiyor işte. 😘

  YanıtlaSil
 33. Cansın sen abla başkada bişey denmez ❤️

  YanıtlaSil
 34. Güzel yazın için teşekkürler hey güzel iyi ki varsın💖

  YanıtlaSil
 35. Rolmodel aldığım ender insanlardansın. Allah gücünü, inancını, cesaretini ve özgüvenini daim kılsın. Allaha emanet ol. Gerçekten sabrına ve azmine hayranım.

  YanıtlaSil
 36. Rol model aldığım ender insanlardansın. Allah cesaretini, inancını ve gücünü daim kılsın. Sabrına, azmine ve bazılarının sonuçları seni hayal kırıklığına uğratsa da iyi niyetine gerçekten hayranım. Düşüncelerini özgürca söylemen hayatımdaki bir çok davranışlarımda yaptıklarımı tarttırmayı öğretti. Bana gerçekten her manada diriltmeyi öğretiyorsun.

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler
Hakaret veya konu ile alakasız olmadığı sürece bütün yorumlar yayınlanır

Sevgilerimle
Sergül