15 Ocak 2015 Perşembe

Minyatür Müzesi

*bol fotoğraf*Kasım ayından beri reklamları dönen minyatür etkinliğine, bitmesine 2-3 gün kala gidebildik.  Etkinlik Nagoya Bilim Müzesi'ndeydi. Annem buradayken Çikolata etkinliğine gitmiştik. Hatırlayanlar var mı?
Nagoya Bilim Müzesi yazısı için buraya tık tık
Çikolata etkinliği yazısı için buraya tık tık 


Televizyonda reklamları döndükçe içimiz gidiyordu. Bu sebeple en yoğun olduğumuz günde, koşa koşa gittik müzeye.  Bu arada tam adı 'Tokusatsu Hakubutsukan. Müzenin ilk taraflarında fotoğraf ve video çekmek yasaktı. İlk giriş Ultraman filmine adanmıştı resmen. Ben hiç bilmediğim için o bölümde biraz sıkıldım.
Daha sonra Godzilla filminin ürünleri vardı.

Minicik bir bölümde bu filmleri, çizgi filmleri yapanların defterleri vardı. Bazı filmlerin fikir olarak ilk kağıda döküldüğü anlara şahit olmak güzeldi.


Günümüzde artık birçok filmin efekti bilgisayar ile yapılıyor. Ama bazen bazı filmlerde CG (bilgisayarla yapılmış efekt sanırım) kullanmak yasak oluyormuş. Böyle bir durumda neler yapıyorlar, nasıl çalışıyorlar bunu anlatan mini bir film gösterimi de vardı.
Ghibli stüdyosu çalışanları bir film yapmışlar ki bayıldım. Önce çizimleri gösterdiler. Sonra çizimleri birebir nasıl hayata geçireceklerini tartıştılar. Herkes ortaya bir fikir attı. Şu malzeme şöyle durur, şuradan patlatalım vs gibi.


Sonra mini bir Tokyo şehri kurdular. Her şey o kadar gerçek görünüyor ki anlatamam size. Sonra filmi izlettiler. Ve bayıldık :)
Tabii bu bölümler hep yasaktı.


En son çıkışta bir bölümü fotoğraf ve video çekilebilir yapmışlar. Görünen bütün fotoğraflar oradan.Şehir yanmış, yıkılmış umurumuzda değil pozu :)


Yani bu görüntü bir felaket sonrası gerçek bir şehirde çekilmiş gibi değil mi? Tamam açısı biraz tepeden olmuş ama :DGerçeğine uygun bir Japon odası. Etkinliğin tanıtımı için reklamlarda burası kullanıldı.Benim dev yürekli kocam artık gerçek bir dev :) baksanıza :D


Balkondan bakınca böyle bir canavar görebilirsiniz :)Ya da böyle bir canavar :)


Tokyo'yu yerle bir eden göbekli devi yakaladık :)Ve bir etkinliğin daha sonuna geldik pozu :)

Videoyu izlemeyi unutmayın :D

Güzel bir gün olsun hepimiz için.7 yorum:

 1. Aaaaaa bu tam benlik bir etkinlikmiş. Özellikle Studio Ghibli'nin filmini izlemeyi çok isterdim zira filmlerini ve çizgi dizilerini hep sevmişimdir. Hayao Miyazaki'nin oğlu Goro'nun çektiği hariç.

  Paylaştığın için çok çok teşekkürler. İkinizde acayip şeker görünüyorsunuz Allah nazardan saklasın.

  YanıtlaSil
 2. Nagoya bilim müzesini hatırladım hatta öğrenciler müzeyi geziyordu şehre tepeden baktığınız fotoğraflar çok güzel şehri gerçekten mükemmel yapmışlar bayağı gerçekçi.

  YanıtlaSil
 3. Sergül abla bir anime vardı,hiç izledin mi bilmiyorum ama ismi Shingeki No kyojin. Yoshi abiyi pencereden çektiğin fotoğraf bana o animeyi hatırlattı. :D Orada da böyle sahneler vardı devler şehre saldırıyorlardı.. :D
  Bu arada çok güzel bir etkinlikmiş, müthiş keyifli!! ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır izlemedim ama bilgim var :=) evet güzeldi

   Sil
 4. Videolarınız cok keyifli :) ve müze gercekten görülesi yerler arasında

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler
Hakaret veya konu ile alakasız olmadığı sürece bütün yorumlar yayınlanır

Sevgilerimle
Sergül