13 Mart 2013 Çarşamba

Benim Garip Japonlarım #2


5 yıldır Japonya'da anlayamadığım konulardan biri de şu küçük bavul meselesi.Japonlar alışverişe (alışveriş merkezlerine) böyle küçük bavullarla gelebiliyorlar.Ama daha çok Taksim,Nişantaşı gibi ulaşım araçlarıyla gelinen bölgelerde daha sık görünür.
Yani amaç çok alışveriş yapıp onun içinde taşımaksa çok almaz ki onların içi.

Yani bir gün birini durdurup soracağım.

Kadını,erkeği,genci,yaşlısı hepsini görebilirsiniz küçük bavulla.

Yani bu konu benim için de hala bir sır.Sizce neden böyle :)

31 yorum:

 1. Ama zaten japonlarda minnacik degiller mi, bu boy onlarin kucuk kucuk poserler tasimalarindansa, hepsini tikistirabilmeleri icin yeterli bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu tur bavullari tasiyan japonlar sehir disindan gelenler.ozellikle tokyoya ozel event lere gelen japonlar kucuk valizlerle gelir.isadamlarida ayni tip kucuk bavullarla seyehat eder.
   kizlarin bavulunun icinde gidecekleri event in kiyafetleri olur,hatta ayakkabisina kadar hepsi o kucuk bavuldadir

   Sil
 2. bende merak ediyorum dizilerdede görüyorum bazen böyle şeyler:d belkide ben çok zenginim çok alışveriş yaparım havası yaratmak içindir :P

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bizdeki pazar arabası mantığı bence Ablacigim :) Az şey alsa bile poset poset elde taşımak yerine bir çantada taşıyorlar. Olabilir mi ? :)

  YanıtlaSil
 6. Yazıyı okuyunca bana da bir garip geldi.Belki alışveriş torbalarını taşımak zor geliyordur.Bu küçük bavula koyup taşıması daha rahat oluyordur.Sonuçta tekerlekli ama yinede mantıksız geliyor kulağa.Pek bir anlam çıkaramadım.İlginç bir millet şu Japonlar. :)

  YanıtlaSil
 7. kitap alisverisi icin olabilir mi acaba? hani ogretmenlerin de bu boylarda cantalari oluyor ya tasimak icin. Turkiye de benim zamanimda kullanmiyorlardi gerci ama burada Amerika da boyle bavullarla tasiyor ogretmenler kitaplarini.

  YanıtlaSil
 8. Acaba seyahat havasına girmek içinmi yapıyorlar :)

  YanıtlaSil
 9. Yoshi ne diyor bu duruma?

  YanıtlaSil
 10. Poşet taşımayı mı sevmiyorlar acaba :)Bence sorarsan bizimle de paylaşmalısın ki bizde anlam verebilelim :)

  YanıtlaSil
 11. çok alışveriş değil de ağır bişeyler aldıklarında kullanmak için olabilir :D

  YanıtlaSil
 12. Japonları anlamak imkansız, vardır bir sebepleri mutlaka ama keşke Türkiye'de de olsa ya da ben bavulla gezince bir şey demeseler, garip bakışlara maruz bırakmasalar; kesinlikle bavul kullanırdım. Çantam her zaman çok ağır oluyor, alışverişte kolum kopuyor. rahat rahat bakamıyorum bir türlü. Bir yandan mont, bir yandan çanta... bavul olursa içine montu koyarım aldıklarımı da koyarım ohhh rahat :DDD

  YanıtlaSil
 13. Gerçekten çok ilginç..Çok poşet almasada en azından toplu durur tek şey taşırım diye alıyor olabilirler içine sığdığı kadar alışveriş yapıyorlardır belki:)

  YanıtlaSil
 14. ama soldakinin bavulu pek güzelmiş,içim gitti :)

  YanıtlaSil
 15. Sırt çantasını tercih ederim.En hafif ve içine en çok şey alan cinsinden :)

  YanıtlaSil
 16. ben normal çanta taşımaya erinirken japoncanlar bavulla geziyo hemde alışverişte O_O :) alışkanlık olabilir yada ayrı bi hava kattığınıda düşünebilirler zaten yukardaki ablanında elleri kolları dolu sığdıramamış belli :)

  YanıtlaSil
 17. Gerçekten ilginç, bavul taşımayı hiç sevmem alışveriş torbası taşımayı tercih ederim:)

  YanıtlaSil
 18. Bence satın aldıklarını başkalarına göstermeme yani mahremiyet duygusu ve rahat taşımanın pratik yolu. Bizdeki halk pazarında el ile çekilen araba tarzı bir durum gibi görünüyor. Ben de özellikle iş yerine giderken bu tarz birşey düşünmüştüm ama gerçekleştirecek kadar ciddi bakmamıştım olaya. Ben içine laptop, zaten her daim ağır olan kol çantam, makyaj malzemelerim,saç düzleştirici,topuklu ayakkabım vb. ıvır zıvır koymayı düşünüyordum.

  YanıtlaSil
 19. bence bizim pazara giden teyzelerin pazar arabasına özenmişler:D ama bizimkilerin içine daha çok şey sığıyor bavul biraz saçma olmuş gerçekten

  YanıtlaSil
 20. O değilde kurdeleli bavul çok güzel :D

  YanıtlaSil
 21. O konu hakkında bir firim olmadığından yorum yapamıycam ama etekleri ne şirin öyle gözüme çarptı :)

  YanıtlaSil
 22. Alışverişi zevkli hale getiriyorlar, bizim gibi kollar dolu, neyi nasıl taşıyacağımızı bilemeden,sen dur tut şunları ben bi kabinde giyineyim demeden partnere,kan ter içinde kalmadan, boyun fıtığımıza bir tane daha eklememek için olabilir, taşımıyorlar, sürüklüyorlar, hepsi bir arada toplu oluyor, ayyy poşet nerde amaaan şurda mı unuttum derdi yok oluyor, çizmeler güzelmiş:)))

  YanıtlaSil
 23. bence çok komik bir durum.ben türkiyede bavulla alışverişe çıkanını görmedim.Bu durum tıpkı 2 günlük tatile 5 bavulla gitme işine benziyor yada biz bavulun kullanım amacını sınırlandırıyoruz.Belki orada bu şekilde dolaşmak normal görünüyordur ama türkiye de biri bavulla gezse yolculuğa gidiyor yada yolculuktan dönüyor zannedilir.yalnız bavulların tasarımını çok beğendim renkli ,cıvıl cıvıl görünüyorlar.

  YanıtlaSil
 24. Çekçekli ilkokul çantaları geldi aklıma :D Bence bu duruma eşin açıklık getirebilir :)

  YanıtlaSil
 25. İdil Yılmaz' a katılıyorum ne taşıyacağım elimde diyorlardır..Artı sağda solda unutma derdi yok..

  YanıtlaSil
 26. kurdeleli bavul ve dantelli etek ya da elbise çok zarifler çeken gibi.

  YanıtlaSil
 27. bana pazara giderken yanımıza aldgmız tekerlekli arabaları anımsattı .. Tabi onlardan daha süslü ve renklii;))

  YanıtlaSil
 28. Bence saqliklarina ve hijyene onem weriyolrlar yuk veya esya tasimak cazip deqil demekki.

  YanıtlaSil
 29. Bence saqliklarini dusunuyolar esya tasimak cazip deqil demkki bana kalsa elim kolum dolsun isterim. Alisweris cantalariyla :)

  YanıtlaSil
 30. bu bavulları AVM alışverişlerindemi yanlarına alıyorlar. Aslında kültürde mantık aramamak lağızım.

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler
Hakaret veya konu ile alakasız olmadığı sürece bütün yorumlar yayınlanır

Sevgilerimle
Sergül