9 Ekim 2013 Çarşamba

Mini Market Alışverişi


Dün evden yoğurt ve salatalık almaya diye çıkıp bunlarla döndüm.Herkes cacık var sandı menüde ama yanıldınız.Ayrı ayrı tüketmek için alındılar.
Market alışverişlerini zaman zaman paylaşıyordum ama artık talep alıyor.Market alışverişi yayınlar mısın diye  :) Çünkü burada sistem farklı.Satın alınanlar da farklı tabii ki.
Her şey genelde tane ile satılır.Yok öyle 'versene 2 kilo şundan' keyfi.
Bazı şeyler hazır poşetlenmiş satılır.Bakınız patates.
Patatesin yanındaki arkadaş ve yoğurdun yanındaki arkadaş aslında aynı diyebileceğimiz ürünler.İkisi de balıktan üretiliyor.Birine yengeç eti havası veriliyor,diğeri farklı bir şekilde hazırlanıyor.Tatları ne çok ayrı ne çok aynı.Kardeş tatlar yani.
Yoğurt ise en ucuzundan :)
Gelelim salatalıklara.Burada her şey gibi meyve sebzeler de şekilcilikten nasibini almış.Salatalıklar tüpler içerisinde yetiştiriliyor.Böyle dümdüz yetişmeyenler ise zaman zaman çürüğe çıkarılıp,poşetlenip ucuza satılıyor.Ben belki psikolojik ama o yamukları daha lezzetli buluyorum.Bulunca 2-3 poşet satın alıyorum.
Salatalık bu ara acayip pahalanmış.Şok oldum  markette.Tanesi 68 yen (1,40 lira) 3 tanesi 198 yen (4,09 lira)
Azıcık moralim bozulsa da satın aldım.İşte bu kadarcıktı satın aldıklarım.

Belki merak eden olur diye diğerlerini de yazayım.
Yoğurt 98 yen (2,02 lira)
Balık ezmeleri 98'er yen (2,02 lira)
Patates 128 yen (2,64  yen  lira)

(8 Ekim 2013 kuru ile )


13 yorum:

 1. Semt pazari olsa hani mis gibi nane koksa diyecegim ama yoktur herhalde. Balik pazari vardi onu yayinlamistin. Eh biraz andiriyordu.

  YanıtlaSil
 2. Semt pazari olsa hani mis gibi nane koksa diyecegim ama yoktur herhalde. Balik pazari vardi onu yayinlamistin. Eh biraz andiriyordu.

  YanıtlaSil
 3. Anladım ki, babam Japonya'da yaşasaydı kesinlikle mutfak masrafımız yüzünden her şeyden kısmak zorunda kalırdık.:D Çok pahalı gerçekten, ama salatalıklar lezzetli görünüyor.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahah Turk babalari buraya gore degil :)

   Sil
 4. Zaten Japonlar az miktarlarda tükettikleri için bizdeki hesapla aynı oluyordur :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani icinde bir dengesi olsa da ben Turk usulunu tercih ederim :D

   Sil
 5. Kemal Sunal'ın bir filmi vardı belki bilirsin. Pahalılıktan peyniri zeytini kavanoza koyup kahvaltıda ekmek banarak yiyordu. Senin domates-salatalık mevzusu da buna benziyor. Gerçekten çok üzücü :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hatirladim simdi :)Uzucu ama ne yapalim hayat :)

   Sil
 6. Düzenli olması güzel de böyle küçük küçük zor oluyordur . Malum Türkiye'de aylık veya haftalık mutfak alışverişi yaygın :) NOT: Çok önemli değil ama patatesin tl karşılığna da yen yazmışsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi zor oluyor :( evet duzelttim tesekkurler :)

   Sil
 7. Çok uygun ama böyle kiloyla degılde tek tek satılması sıkıntı..Birde canımm patates 2.64 yen yerıne tl yazmayı unutmussun öpüyorum sevgılerr :*

  YanıtlaSil

Vakit ayırıp fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler
Hakaret veya konu ile alakasız olmadığı sürece bütün yorumlar yayınlanır

Sevgilerimle
Sergül